Historie

Historie handballu v Jablonci

Házená v Jablonci nad Nisou (1963-1987)

Na jaře roku 1963 na popud pamětníků české házené v Jabloneckých Pasekách, zaměstnaných v tehdejším n.p. Elektro- Praga Jablonec, se začal Petr Bacílek ohlížet po hráčích a zájemcích o tento sport. Podařilo se mu tehdy sehnat 12 zájemců, což umožnilo ustavit při TJ Spartak Paseky oddíl házené. Po celý rok 1963 se prakticky jen trénovalo.V létě a na podzim na hřišti u výtopny a zastávky ČSD v Pasekách nebo na fotbalovém hřišti u pasecké sokolovny, v zimě v sokolovně.

Zpestřením tréninku bylo několik přátelských utkání s Libercem a Železným Brodem na podzim roku 1963.

Na jaře roku 1964 vstoupilo družstvo házené do oficiální mistrovské soutěže Severočeského kraje.

Začátky byly těžké, hrálo se na hřišti u sokolovny v Pasekách, kde chybělo vybavení, branky se museli přenášet, hřiště se lajnovalo, hráči se převlékali venku, do šatny byli pouštěni soupeři. První družstvo tvořili hráči : Bacílek Petr, Zikmund Vlad., Pulda Karel, Korec Lad., Lihař Vlad., Smrček Vlast., Košek Jar., Vít Josef, Roubíček Petr, Novák Karel, Novák Jar., Knape Bertík, Kropáček.

V roce 1966 až 1973 se všechny zápasy hrály v Břízkách na tréninkovém hřišti lyžařů, kde se později i trénovalo. Družstvo posílil Karel Pour z Mostu, po ukončení vojenské služby vstoupil do družstva Franta Dědeček, který hrál v Dukle Litoměřice a z Liberce přišli Luboš Adam, Miloslav Brániš i Vl. Bernášek. Postupně se dále měnilo družstvo mužů, závodní činnosti zanechalo několik hráčů základní sestavy a družstvo doplnili Petr Smutný, Milan Tribuček, Karel Kubát, z dorostu přešli Polák a Šafek. Pod vedením kapitána Vl. Zikmunda družstvo vybojovalo postup do krajského přeboru.

Oddíl založil tradiční letní turnaj, kterého se v roce 1967 zúčastnilo i družstvo z NDR – Seftennberk. Jedním z vítězů dalších ročníků turnaje se stala i Secheza Lovosice.

Družstvo posílil na podzim 1967 Koutenský z Liberce, Schovánek z Varnsdorfu, Teska a Fňouk z dorostu, Pavel Kalina, Jirka a Bohouš Bartošovi, později Petr Jandera ze Železného Brodu a Josef Nešpor. Posílení bylo hned znát a družstvo vedlo krajský přebor, jen reorganizace soutěže ho připravila o postup do divize. V této době se hrála v Jablonci vynikající házená.

Přesně 22.června 1971 se zahájily práce na výstavbě hlinito-písčitého hřiště za sokolovnou v Jabloneckých Pasekách. Hřiště se začalo stavět v akci „Z“, celkově bylo za dva roky odpracováno 3648 brigádnických hodin a 760 hodin placených na odborných pracech, v roce 1973 byl položen asfaltový povrch a ochranné sítě.

V této době bylo naše hřiště třetí nejlepší v kraji. Slavnostně bylo otevřeno 24. září 1973.

V roce 1972 se podařilo utvořit družstvo žen, které soutěžilo 3 roky v krajském přeboru, pak po dohodě přestoupilo do TJ Bižuterie a tam se po ročním působení rozpadlo.

I družstva mladších věkových kategorií mají u oddílu tradici. První družstvo dorostenců vzniklo v roce 1972 pod vedením Pepi Poláka. Družstvo doplnili Brožek, Renner, Tyl, Hatsbach první dva jmenovaní byli nominováni o výběru kraje.

V sezóně 74/75 družstvo vyhrálo krajskou soutěž, když ztratilo pouze 1 bod. Družstvo částečně přechází do mužské kategorie, do dorostu přichází Čerňák. Pepa Polák přebírá od Horáka, družstvo starších žáků, a doplňují dorost Vedralem, Holáskem, Hruškou, Paříkem, Štróblem. V roce 1981 po ukončení činnosti některých mužů, družstvo dorostu přestupuje k mužům.

V roce 1982 bylo založeno družstvo mladších žáků, které trénovali Franta Dědeček, Petr Bacílek a Dáša Tribučková. Družstvo v zimě trénovalo na ZŠ Na Šumavě a na podzim 1983 vstoupilo do mistrovských soutěží.

Na jaře příštího roku dokonce vzniklo i béčko, které trénovala Dáša Tribučková, družstvo se sehrálo a na podzim již krajskou soutěž vyhrálo a postoupilo do krajského finále, kde na jaře 1985 obsadili konečné 4. místo v celém Severočeském kraji se ziskem 17 bodů.

Hned na podzim družstvo v kategorii starších žáků spolu s Železným Brodem opět postoupilo, ale v jarním finále obsadilo poslední paté místo. V dalším roce tým obsadil druhé nepostupové místo.

V roce 1987 družstvo přestoupilo do kategorie mladšího dorostu a ve druhém roce působení postoupilo opět do krajského finále. Zasloužili se o to kapitán Patrik Hanslian, brankáři Láďa Janda, Pepa Špalek, křídla Hynek Rybák, Martin Pavlíček, Karel Rejnart, Martin Bacílek, Láďa Korec, spojky René Palan, Jirka Kašperek, Franta Dědeček,pivoti Idmar Janele, Jiří Grim, Martin Laský, z Liberce u nás hostoval Leoš Svoboda.